World RX teine etapp Inglismaal tõi kohale rekordarvu SuperCar sõitjaid, võidu viis siiski koju eestlastele tuttav Andreas Bakkerud – EST RX

World RX teine etapp Inglismaal tõi kohale rekordarvu SuperCar sõitjaid, võidu viis siiski koju eestlastele tuttav Andreas Bakkerud

Ford Olsbergs MSE sõitja Andreas Bakkerud (NOR) võitis eelmisel nädalavahetusel rallikrossi maailmameistrivõistluste Inglismaa etapi, mis oli ühtlasi MM-i teine etapp sel hooajal. Robin Larsson (SWE) sõitis end Audi A1 SuperCaril finaalis teisele kohale ja kolmandaks tuli kodupubliku ees võistelnud Andrew Jordan (GBR).

Lydden Hilli rajal toimunud võistlusele oli eelregistreerunud rekordarv võistlejaid. SuperCar klassis oli kirjas 37 tuld purskavat võimsat masinat, lisaks palju sõitjaid TouringCar ja Super1600 klassis. Osalejate kasvatasid ka  RX Lites Cup võistlejad.

Wildcard ehk mitte kogu hooaega kaasasõitvaid staare oli Inglismaal lausa kaks: kahekordne Formula Drift meister Tanner Foust (USA) ja valitsev British Touring Car meister inglane Andrew Jordan. Mõlemad Wildcard sõitjad jõudsid Inglismaal ka SuperCar klassi finaali, koos selliste nimedega nagu Bakkerud, Larsson, Petter Solberg (NOR) ja Topi Heikkinen (FIN).

Bakkerud võitles endale  välja koha finaalis. Läti sõitjal  ja Bakkerudi meeskonnakaaslasel Reinis Nitiššil nii hästi ei läinud. Kuigi  ta pidi startima finaalis esireast, kaotas ta oma koha võistlusautol ilmnenud elektroonikaprobleemide tõttu.

Poodiumi kõrgemale astmele  tõusis sel etapil Bakkerud.

„See on unistuste täitumine,“ rääkis ülevoolavalt emotsionaalne Bakkerud pärast võitu.  „Me ei teinud ühtegi viga. Meie sõit oli puhas ja see oli võitlus kuni lõpuni! Võitsin ka Monster Energy Super Charge auhinna ja need kaks karikat annavad tõeliselt hea enesetunde! Aga nüüd ma olen mures – lubasin Norra suurimale meediaväljaandele, et juhul, kui ma juhin meistrivõistluste arvestuses pärast Inglismaa etappi, kasvatan endale oma kodus Norras toimuvaks etapiks vuntsid. Nüüd pean oma lubadusest kinni pidama ja vuntse kasvatama hakkama!“

Rootslane Larsson, kes tuli SuperCar klassi otse TouringCar auto roolist, oli päeva lõpus antud pressikonverentsil veidi segaduses: „Olen oma siinoleku ja teise koha üle tegelikult väga üllatunud,“ ütles Larsson, kelle Audi A1 SuperCar tegi rallikrossidebüüdi alles Inglismaa etapil. „Auto on olnud ideaalne, kui välja arvata katkine käigukast. Sain hea stardi ja ma ei uskunud, et ma juhin enamuse võistlusest. See oli vinge nädalavahetus!“

Inglane Andrew Jordan ühines Robin Larssoni ja Andreas Bakkerudiga poodiumil. Äsja 25-aastaseks saanud mees kinnitas, et tal oli peaaegu täiuslik nädalavahetus.

„Kui mulle oleks keegi selle nädalavahetuse alguses öelnud, et olen poodiumil, siis oleksin mananud näole laia naeratuse. Eelsõitudes sõitsin veidi idioodi moodi. Seepärast alustasin oma finaalsõitu stardirivi lõpust, kuid tegin hea ja puhta sõidu ja  siin ma nüüd olen. Ma ei oleks julgenud midagi muud tahtagi.“

Finaalsõidus teiste seas rüselenud Foust ja Solberg lõpetasid finaali vastavalt viienda ja kuuendana. „Me muudkui surusime ja surusime teineteist. Kõik oli nii käegakatsutavalt lähedal, kuid lõpuks puksisime me hoopis teineteist sõidu võidust kaugemale. Aga see on rallikross ja nii see käib. See oli siiski tore nädalavahetus,“ selgitas Solberg. Volkswagen Motorsport sõitja Topi Heikkinen lõpetas nädalavahetuse soliidse neljanda kohaga.

Pärast kahe eelsõidu ja finaali võitu võttis venelane Sergej Zagumennov oma järjestikuse teise võidu klassis Super1600 ja juhib nüüd Super1600 klassi meistrivõistluste arvestuses 9 punktiga. Teise koha teenis taanlane Ulrik Linnemann, kolmanda koha Kaspars Navickas.

Super1600 klassis oli rajal ka eestlane Siim Saluri, kes esimeses eelsõidus sõitis välja väga tubli 6.koha. Teises eelsõidus Siim küll sõitis, kuid jokkeris tegi spinni ja kahjuks sõitu lõpuni ei saanud. Nii kolmandas kui neljandas eelsõidus oli ilm väga vahelduv, mistõttu oli mitu korda üleval “wet race” silt, mis andis võistlejatele võimaluse vahetada alla vihmarehv oma võistlusautol. Siimu sõnul läksid nad alt rehvivalikuga, kuna vihmarehv küll pandi alla, kuid sõidu alguseks muutus rada taas nii kuivaks, et vihmarehv ei töötanud nii nagu oleks slick-rehv. Samuti tõi Siim välja, et aeglasemate sõitjatega koos startimine ei tõota ka väga kiiret aega, sest tempot üles saada nii kiirel rajal nagu on Lydden Hill, on raske. Raja kohta märkis ta veel, et esimene kruusa shikaan on väga keeruline ja sellega toimetulek nõuab veel harjutamist. Kuna Super1600 klassis sõideti laupäeval ära kõik neli eelsõitu, siis kolmanda ja neljanda eelsõidu vahel oli Siimu jaoks aega autot korrastada 20 minutit, mis aga ei olnud piisav, et radiaatorilt eemaldada kõik sinna kogunenud muda. See aga tähendas, et järgmises eelsõidus hakkas auto ülekuumenema. Kolmandas ja neljandas eelsõidus sai Siim kirja 17.ajad. Esimesel etapil purunes Siim Saluri võistlusautol Citroen C2-l mootor, mistõttu ei saanud mees esimeselt etapilt tulemust üldse kirja. Nüüd, teisel etapil, pidas mootor ja võistlusauto kenasti vastu, kuid mees ise tegi paar mittevajalikku spinni. Seega loodame Siimult kiireid aegu ja head tulemust kolmandalt etapilt. Etapiarvestuses saavutas Siim Saluri 16.koha.

Kohe eestlase järel oli eelmisel etapil kolmandakoha mees lätlane Janis Baumanis. Konkurendi Siim Saluri õnul purunes nüüd aga Baumanise autol mootor, mis küll vahetati ära, kuid mis ei töötanud nii nagu oleks lätlane lootnud. Meistrivõistluste arvestuses on peale teist etappi Baumanis 10.kohal ja Saluri 17.kohal.

TouringCar klassis võidutses Daniel Lundh (NOR) autol Volvo C30. Andres Braten, kes terve talve töötas Rootsis Petter Solbergi töökojas, sõitis end teisele kohale ja kolmas oli Tom Daniel Tanevik (NOR).

Martin Anayi, IMG Motorsport World RX tegevdirektor, võttis nädalavahetuse kokku järgmiselt: „Lyddenis oli suurepärane nädalavahetus: päike paistis, võistlussõidud olid täis põnevust, meil oli väga palju pealtvaatajaid. Andreas tegi fantastilise võistluse ning au ja kuulsus Ford Olsbergs MSE meeskonnale järjekordse võidu eest meeskonnaarvestuses. Ainult 6 punkti lahutab nüüd TOP-4 sõitjat, kellest kaks on norralased. Kõik see lubab kolme nädala pärast Norras väga meelierutavat võitlust.“

Rallikrossi MM kolmas etapp peetakse 14.–15. juunil Trondheimi lähistel Helli võistlusrajal Norras.

Tõlge: Rallycrossrx.com

Fotod: Mark Szerenyi/ Rallycross.HU

Pühapäeval, 25.mail kell 23.50 oli Viasat Sport Baltic eetris saade FIA World ja European Rallycross Championship 2. etapist Inglismaal. Kordusena on saade eetris esmaspäeval (täna), 26.mail kell 18.45 ja kolmapäeval 28.mail kell 18:55.

Sõitjate punktid pärast teist etappi

1. Andreas Bakkerud, 49 punkti

2. Petter Solberg, 46 punkti

3. Toomas ‘Topi’ Heikkinen, 44 punkti

4. Reinis Nitiss, 43 punkti

5. Anton Marklund, 26 punkti

6. Robin Larsson, 25 punkti

7. Timmy Hansen, 20 punkti

8. Timur Timerzyanov, 19 punkti

9. Koen Pauwels, 17 punkti

10. Andrew Jordan, 17 punkti

Meeskondade punktid pärast teist etappi:

1. Ford Olsbergs MSE, 92 punkti

2. Volkswagen Marklund, 70 punkti

3. PSRX, 55 punkti

4. Team Peugeot-Hansen, 39 punkti

5. Albatec Racing, 14 punkti

6. Monster Energy World RX Team, 0 punkti