Rallikrossivaatemängu kogu raha eest – EST RX

Rallikrossivaatemängu kogu raha eest

LaitseRallyPargis 31 Eesti ja Läti autosportlase osavõtul sõidetud Olerex eesti rallikrossi meistrivõistluste esimene etapp pakkus publikule närvekõditavaid kihutamisi.


Publikut tuli laupäeval LaitseRallyParki enam kui eelnevatel võistlustel. Nagu kinnitas üks kahe väikese pojaga tribüünilt sõite jälgiv Margus, sai kohale tuldud eelkõige poegade pealekäimisel.

„Selle nädala Autolehe vahel oli rallikrossi tutvustav DVD, mida siis kõik need päevad pidevalt vaadati. Ma pole kunagi varem rallikrossi vaatamas käinud, kuid nüüd ei saanud ma poegade palvetele kurdiks jääda. Igal juhul ei kahetse, et tulime. Käisime just äsja boksialal, saime autosid lähedalt vaadata ja nüüd jälgime taas sõite. Põnev on.“

Suurima huviga ootasid rallikrossisõbrad võimsate nelikveoliste masinate ehk Div 1 klassi sõite. On ju alanud hooajal selles klassis sõitmas mitmed, tõsi, teistelt autospordialadelt tuntud autosportlasi, nagu tuntud sprindisõitja Helmet Palm ja rallimees Pait Reiman.

 

Palmi salto

2011. aastal algas hooaeg Reimanile väga edukalt. Esimeselt etapilt tuli kohe etapivõit.

„Olen kord varem ka Laitses rallikrossi sõitnud, kuid siis vedas tehnika alt. Nüüd kõik klappis,“ on Pait etapivõidu üle siiralt õnnelik.

Rallifännidele tuntud Võrumaa mees Pait Reiman tõi oma Mitsubishi Evolution 6 esmakordselt rallikrossirajale 2010. aasta talvel, kui sõideti tema kodule kõige lähemal asuval rallikrossirajal Missos. Siiani meenutavad kõik tollele võistlusel kohal olijad, kuidas Pait muhedas võro keeles korraldajatele soovitas autod ikka „ütten kaupa“ rajale lasta. Põhjenduseks: “Et siis jagub autusi ikka finaaliks kah.“

Muidugi ei võtnud korraldajad võrokese soovitusi tõsiselt ja sõit läks lahti ikka rallikrossile kohasel – 4-6 autot korraga stardis. Esimestest ringidest alates oli näha, et oma sõnul lihtsalt kätt proovima tulnud Paidile rallikrossile omane mees mehe vastu võitlus istub ja kohe oma esimeselt võistluselt viis ta koju Divisjon 1 klassi võidukarika. Nii oligi sõrm rallikrossile antud ja suvisel Misso etapil oli mees taas rajal.

„Siis mul hästi ei läinud, keerasin seal auto katusele,“ tunnistas Pait. Aga juba mõne kuu pärast oli ta rallikrossisarjas taas rajal. Sedakorda Põltsamaal.

„Eelsõitudes tiksusin konkurentidel sabas, sest olin äsja autole uue mootori peale saanud, tahhomeeter aga ei töötanud ja nii ei julgenud ma mootorile väga „pähe anda“. Kõrva järgi ei saanud kah täpselt aru, kui palju neid pöördeid parasjagu on. Aga finaalis mõtlesin, et – tühja kah. Andsin minna,“ meenutab Pait tollast võitu. Vastu pidas mootor ja pidas ka mees ning nii sai ta tunduvalt kogenumate rallikrossisõitjate Imre Saksa ja Jarmo Võsa ees esikoha.

Finaalis said Divisjon 1 klassi sõitjad kahel korral starditulesid näha, sest esimene finaalsõit tuli „katuse“ tõttu katkestada. Nimelt keeras esimest korda rallikrossi sõitma tulnud, kuid eelsõitudes kohe päeva kiireima aja välja sõitnud Helmet Palm teisel ringil oma Mitsubishi Evolution 6 rattad taeva poole. Kuna auto alt tõusid hetkeks leegid ja kerkis suitsupilv, näidati ohutuskaalutlustel rajale olevatele võistlejatele punast lippu (sõit katkestatud – toim) ja publik sai veel kord stardiootel nelikveoliste mootorite möirgamist nautida.

Helmet Palmiga endaga oli pärast juhtunut õnneks kõik korras, mida ei saa aga öelda tema võistlusauto kohta. Küll aga kinnitas Palm boksi jõudes, et rallikrossisõit on uus ja põnev kogemus ning ta üritab võistlusauto kiiresti korda seada, et 28. mail Missos taas stardis olla.

Loodetavasti ei lase staažikas autosportlane end juhtunust segada ja tuleb Missosse tegema seda, mis Laitses pooleli jäi. Konkurents tõotab tulla tihe, sest Missosse on Div 1 klassi ka sõitjatelisa oodata, seda just Läti võistlejate näol. Korraldajad loodavad, et nelikveolistega on rajal kümmekond võistlejat, nagu oli seda 1. etapil klassides Div 1A ja ERK 2000.

Div 1 klassi kolm esimest siis: Pait Reiman, Andri Õun ja Erki Koldits.

Lätlaste vastu raske saada

Päeva põnevaim finaal sõidetigi klassis Div1A. Kogenud rallikrossifännid ennustasid pingelist konkurentsi sõitjate nimekirja vaadates, sest taas on ühes klassi meistritiitli eest võistlemas 2005–2006 hooajal Superkrossisarja noorteklassist koos alustanud sõitjad nagu Janno Ligur, Arvo Kask, Janno Õis, Sander Roosimaa, Andre Kurg ja Sander Palmiste. Neist on eelnevatest hooaegadest Eesti meistritiitlit juba väärinud Janno Õis ja Janno Ligur ning on mitu hõbe- ja pronksikoha pälvinut. Lisaks mitu uut sõitjat, kel eelnevad sõidukogemused muudest autospordisarjadest. Kuigi noored sõitjad andis publikule nauditava etenduse, ja näitasid igati häid kiiruseid, ei saanud sel korral ei Janno Ligur ega Arvo Kask kätte ees kihutavat lätlast Reinis Safonovsit. Nii läkski võidukarikas hoopis Lätti, Janno Ligur pidi leppima teise ja Arvo Kask kolmanda kohaga.

ERK 2000 klassiski ei andnud Laitses Läti karikavõistluste arvestuses võistlevad Reinis Nitišs ja Martin Porietis siinsetele sõitjatele suurt võimalust. Nitišs võitiski esimese ja Porietis teise koha. Kolmanda koha võttis Silver Havamaa. Tema Honda Civik Type R-i vaevasid küll tehnilised probleemid, kuid õnneks jõuti auto iga kord enne järgmist sõitu korda seada.

„Kuigi pidime korduvalt purunenud pooltelgi vahetama, toimis uus käigukast laitmatult ja sain kõigele vaatamata kõik sõidud lõpuni sõidetud. Olen päevaga väga rahul,“ nentis Havamaa.

Sellest aastast vaid tagaveolistele autodele mõeldud võistlusklassis RWD sai etapivõidu kogenud rallikrossisõitja Rommi Pukk. Teise koha sai oma kodurajal sõitnud Sten Suvemaa ning kolmanda Andrus Karu.

Olerex Eesti MV rallikrossis 2. etapp sõidetaks juba sel laupäeval Võrumaal Missos. Taas on tegemist lisaks Eesti meistrivõistlustele ka Läti karikavõistluste järjekordse etapiga. Et Misso asub Läti piiri ääres, siis on rajale oodatud rohkesti Läti võidusõitjaid. Võistlussõitudega alustatakse keskpäeval.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Merike Kask