Päikesepaistest vihmani, rallikrossiautodest mootorratasteni, see on Põltsamaa rallikross! – EST RX

Päikesepaistest vihmani, rallikrossiautodest mootorratasteni, see on Põltsamaa rallikross!

3. septembril aset leidnud Olerex Eesti MV 5.etapp rallikrossis üllatas nii sõitjaid kui ka publikut lisaks põnevale rallikrossilahingule ka paljude nauditavate vahepaladega.

Rahva tung etapile oli korraldajatele suurepäraseks päeva alguseks. Juba esimeste treeningsõitude alguseks olid  suuremad fännid kohal. Eelsõitudeks täitus aga rajaäärne ala publikuga  kiiresti ja peagi tuli pealtvaatajatel hea vaatekoha säilitamiseks oma kohtadel püsida.  Need, kes varakult kohale tulid, said juba ajasõitudes näha, kuidas nii ERK 2000 klassi sõitjad Silver Havamaa kui ka Priit Rebane  autot üle katuse üritavad keerata. Kui Rebase auto sai  kõvasti kannatada, siis Havamaa oskas oma Honda Civikuga nii kiirelt külje peal ära käia, et auto maandus ratastele ja Havamaa suutis finišisse jõuda.

Kuigi üks veidi enne avamist kohale jõudnud pealtvaataja ei jõudnu oma hilinemist algul ära sajatada, kui kohal olnud sõbralt kuulis, et  juba “katused“ nähtud,  ei  pidanud ta siiski kahetsema.  Nimelt  pakkus Div1A klassis sõitev Aivo Ojala pealtvaatajatele B-finaalis kohe stardikurvis korraliku katuse.  Auto oli nii  korralikult katusele pargitud, et isegi mitme rajakohtuniku jõust ei piisanud selle ratastele pööramiseks. Mehe endaga õnneks midagi ei juhtunud, kuid A-finaali tal kahjuks sel korral asja ei olnud.

 

Võistluspäev algas nagu traditsiooniks saanud 11.45 piduliku avamisega, mille käigus  rivistusid sõitjad autodega publiku ette. Juba avamisel üllatati publikut uue tavaga. Avamine algas rahvuslikult –lauldi Eesti hümni. Muidu mootorimürast ja kaasaelamisest kajanud Piiroja rallikrossirada jäi ühtäkki haudvaikseks ja üle väljade kostus kaugele rahvushümn 17-aastase Kersti Alliku esituses.  Selline pidulik hetk oli rallikrossi etappidel esmakordne, aga loodetavasti mitte viimane.

 

Pärast avamist jätkus päev eelsõitudega. Sõidud tõotasid tulla huvitavamad kui varem, sest rada oli saanud asfaltkatte nii stardi kui ka finišisirgele ning ka esimesse kurvi. Lisaks sellele oli Põltsamaa rallikrossirajal esimest korda lisatasku ehk jocker lap, mis muutis sõidud kindlasti strateegilisemaks.

 

Div1 klassis näitas juba eelsõitudes kiireid aegu Sten Oja, kes jätkas samas vaimus kuni finaalide lõpuni. Kuigi sel korral pidi Sten kõvasti seljatagust valvama, sest Valdur Reinsalul oli kindel plaan sel korral Oja esikohta ohustada.

Div1 klassis sõitis sel etapil kaasa ka Sten Karuks Ford Escortil, kes võttis sest autost, mis võtta andis ja pakkus kindlasti nii mõnelegi etapipunkte ihkajale konkurentsi.

A-finaalis võttis esikoha ootuspäraselt Sten Oja, kuid teisele kohale käis korralik rebimine. A-finaali alustas teisel kohal küll Valdur Reinsalu, kuid kolmandalt kohalt startinud Helmet Palm ei jätnud jonni. Ei läinudki palju aega, kui n-ö hakkas juhtuma.  Palm läks jokkerisse ja väljus sellest põhirajal sõitnud Reinsalu külje alla. Et kumbi niisama eessõitja tiitlit ei tahtnud loovutada, lasid kaks kõva meest autodel küljed kokku. Pisut oli pusimist ning Palmil õnnestus Reinsalust mööduda.  Sellises järjekorras ka finaal lõpetati. 4. kohale jäi sarja Div1 klassis liidrikohta hoidnud Pait Reiman, tema järel finišeerusid  Sten Karuks ja Andri Õun.

Sten Oja võttis oma sõidu kokku nii: „Finaalis oli tihe rebimine. Vaatasin, et Valdur Reinsalul ja Helmet Palmil oli tükk tööd, et asjad klaariks saada, aga  eespool mul oli vähe rahulikum. Esimeses kurvis jätsin pidurduse veidi hilja peale ja auto kandus välja, aga muidu oli kõik korras.“ Steni sõnul tekkis tal probleeme autoga, kolmandast ringist alates hakkas mootor puterdama seda, mis täpsemalt lahti, võistluste lõpuni teada ei saadudki.  Kindlasti püütakse masin kiiresti korda saada, sest juba mõne päeva pärast alustab Sten Oja oma meeskonnaga reisi Norrasse ja Taani, et osaleda Põhja-Euroopa meistrivõistluste 3. ja 4, etapil.

Teise koha saanud Helmet Palm arvas, et kui välja arvata selle hooaja esimene etapp Laitses, siis see oli parim sõit sel hooajal. Vaatemängu kohta, mida Palm koos Reinsaluga rahvale pakkus ütleb mees: „Paraku see pidigi jääma jokkeri otsustada. Teadsin, et meie vahe on niivõrd väike, siis pidin jokkeris n-ö peal hoidma ja selle mingisuguse kümnendiku sekundi kuskilt võtma ja see hetk sobis täpselt jokkerist välja minekuga. Olime kõrvuti kui müks käis. Teadsin, et mul on mõningane eelis, kuna olin siserajal,“ kommenteerides Palm oma külgkokkupõrget konkurendiga. Pait Reimani seljataha jätmist peab Palm omaette võiduks, sest Reimani Palmi lahutasid enne 5. etappi sarja punktitabelis juba 10 punkti.

„Oligi juba aeg mul hooaja teisel poolel talle tasapisi lähemale tulla,“ tõdes Palm. Küsimusele, kas meistritiitel on siis ikka veel silmapiiril vastab Palm: „Eks neil kõigil on. Ega mul üksi ei ole!“

 

Põnevust pakkus  juba alates eelvoorudest ka Div1A klass. Tihe rebimine punktitabelis Liguri, Kase ja Kure vahel  tõotas pingelisi sõite. Kahjuks sai hetkel üldtabelis teisel positsioonil platseeruv Arvo Kask treeningsõitudes sõita vaid paar ringi, kui purunes pooltelg. Kui pidulikule avadefileele tuli Kask veel kaassõitjana Sander Roosimaa autos, siis mehaanikute tubli töö tulemusena oli Põltsamaa kodupubliku rõõmuks Kask eelvoorudeks rajal tagasi.

 

Ligur, kelle autole sai äsja peale uus mootor, sõitis  kogu päeva kiireid aegu.  Division 1A klassis jätkusid finaalid samamoodi nagu eelsõidudki. Ligur kõige ees, Kask ja Kurg tema taga  koha eest võideldes. Teise stardikoha eelsõitudes välja võidelnud Sander Palmiste oli juba stardijoonel tehnikaga kimpus. Kuigi masin saadi fooritulede süttimise ajaks käima, ei kestnud  tehnika siiski finaali lõpuni ja Palmistel tuli katkestada.

Esireast startinud Ligur näitas taas kiiret minekut ja sai eest turvaliselt minema, jättes Kure ja Kase omavahel pusima. Kask otsustas kohe esimesel ringil jokkerile minna ja jõudis sealt väljudes napilt Kure ette. N-ö viimaseid hingetõmbeid tegeva poolteljega sõitev Kask enam kohta käest ei andnud ja nii finišeeriti samas järjekorras, kuidas asetsevad sõitjad hetkel ka punktitabelis: Ligur, Kask ja Kurg.  Nende järel said ruudulipu Karu, Metsare.

 

ERK 2000 klassis, kus sel korral sõitis etapi ainuke välissõitja Reinis Nitišs, oli mitmeid ilusaid hetki. Klassi A-finaalis kihutasid Reinis Nitišs, Silver Havamaa, Alvar Kuusik, Priit Rebane ja Toomas Lõhmus. A-finaalis  sai õiguse startida B-finaali võitnud ERK juunior klassi kiireim, vaid  12-aastane Sander Miljand. Start kulges viperusteta ja kõik sõitjad mahtusid  kenasti  stardikurvi ära.  Eest sai minema  Silver Havamaa, kelle kannul kihutamas raevukas kolmik: Nitisš, Rebane ja Kuusik. Et Havamaa  kasvatas oma edumaad, seda enam  ihkasid eestlased lätlast püüda. Üsna pea olid nii Kuusik kui ka Rebane Nitisši kõrval ja üritasid  jõuliselt oma positsioone parandada.  Peagi põrkusid kurvist väljudes Rebane ja Nitiš nii tugevalt, et lätlasel tuli sõit katkestada. Kuigi kodurajal sõitev Alvar Kuusik üritas, ise samal ajal tagant tuleva Rebase rünnakuid tõrjudes, liidrikohal sõitvale Havamaale järgi jõuda, jäi selle etapi liider siiski püüdmatuks. Sõit lõpetatigi järjestuses Havamaa, Kuusik, Rebane.

Silver Havamaal oli võidu üle etapil osalenud sõitjatest vast kõige suurem heameel. Mees oli ka kommetaare andes küll üdini rõõmus ja positiivne, kuid ütles, et kõik, mis sai halvasti minna, ka läks. „Vihm, pooltelg, käigukast maha,  külje peal käimine – midagi hullemat annab tahta,“ ütleb esikoha omanik. Hea õnn stardis olevat olnud see, mis aitas Havamaa stardipuntrast välja ja võidule. Reinis Nitišs, kes sedakorda oli sunnitud katkestama, sai sellelt etapilt vaid  kuuenda koha punktid.

 

„Õnneks ei ole ilus öelda, kahjuks ta väga vähe ei saanud, kuuenda koha punktid siiski, aga jah, vahe läks nüüd väiksemaks. Õnneks!“ kommenteerib õnnelikult sõitja punktiseisu tabelis pärast Põltsamaa etappi ja lisab tuleviku kohta: „Laitses ma arvan, võiks minna samamoodi nagu viimati – suht koht võrdselt. Nitišsi tiim käis rääkimas ka, et nad panustavad järgmine kord nii palju kui võimalik. Kaks võistlust järjest on nad nüüd stardis oma liidrikoha kaotanud. Lihtsalt rehvivaliku erinevus on olnud.“

ERK juunior klassi kiireim oli Põltsamaa oma poiss 12-aastane Sander Miljand. Teisena astus pjedestaalile Andre Teder ja kolmandana Marten Teppan.

 

Tagaveoliste klassis RWD noppis kiireima aja 1.eelvoorus Sten Suvemaa. Temale järgnesid Kärp ja Vaht. Teises eelvoorus aga olid kohas sootuks teised ning esikoha võttis hoopiski Rommi Pukk, kes jättis oma selja taha Suvemaa, Vahu, Kärbi ja Sündema. Teises eelsõidus oli Pukk küll konkurentidest kiirem, kuid kohtunikud fikseerisid talle valestardi ja 10 saadud karistussekundit viisid ta konkurentide selja taha. Kolme eelsõidu kokkuvõttes sai Pukk siiski parima stardipositsiooni ja seda ei jätnud ta loomulikult ka kasutamata.

Kohe stardist haaras sinisel BMW-l sõitev Pukk liidripositsiooni. Sten Suvemaal tuli leppida teise kohaga. Duellid Kärp versus Vaht väljus sel korral võitjana Kalmer Vaht, kes sai ruudulipu kolmandana. Tema järel finišeeris Kevo Kärp. Rehvi purunemise tõttu tuli rajalt  maha tulla Siim Sündemal.

 

Nagu Põltsamaa etappidel juba tavapäraseks saanud, mõtlevad korraldajad alati publiku peale. Et pealtvaatajad sõitude ja rajahoolduspauside vahepeal  igavust ei tunneks, pakutakse neile põnevaid vahepalu. Ka sel korral suutsid organisaatorid publikut vahepaladega köita. Eelsõitude vahepeal võis kõrgel taevalaotuses näha lendamas kaugjuhitavaid lennukeid. Kohal olid ka professionaalsed kaugjuhitavate mudelautode juhid oma autodega. Mudelautondus on täiesti omaette spordiala ja nüüd oli Põltsamaa rajal kõigil võimalus sellega ka tutvust teha. Kes demoesinemisest veel piisavalt ülevaadet ei saanud, see sai väikese tasu eest ise mudelautode juhtimisel kätt proovida. Selleks oli autodele lausa omaette minirada üles seatud.

Enne finaalide algust saabusid aga uuele asfaltkattega stardisirgele kolm meest hoopis kaherattalistel metallratsudel. Rahvale pakkusid vaatemängu stuntriderid ehk eestipäraselt trikimootorratturid Tartus ja Tallinnast. Juba soojendusharjutused päeva alguses tõid rahva stardisirgele kokku, ja kui kuulutati välja tõeline show, oli publik kiirelt kohal. Timo Tasuja, Dmitri Jagovkin ja Mart Multer suutsid rahva ahhetama panna ja külmaks ei jätnud nende esinemine küll kedagi. Isegi sõitjad leidsid sel kiirel ajal aega oma boksidest välja tulla ja tsiklitaltsutajate oskusi kaeda. Nagu kiuste hakkas just mootorratturite esinemise ajal vihma sadama ja see muutis uue asfaldi väga libedaks. Korraldajatel tekkis küll hirm, et ehk ei saagi esinejad oma kava lõpuni esitada, kuid mehed kinnitasid, et vihm ei ole probleemiks ja esitasid täisväärtusliku show.

Enne finaale sai rahvas osa ka Rommi Pukki ja mudelauto kiirendusvõistlusel, mille võitis mudelauto. Seejärel tulid starti Mart Multer Suzukil ja Sten Suvemaa oma valgel BMW-l, et proovida, kas rallikrossiautol on mingitki võimalus kiirendusel kaherattalisele vastu saada.  Mõlemas kiirendusproovis jäid sel korral peale külalised.

 

Kokkuvõttes võib öelda, et päev oli igati kordaläinud. Piiroja rada jääb ootama 2012. a hooaega, sest sel aastal oli 3. septembri etapp Põltsamaal viimane. Rallikrossisari aga jätkub 24. septembril Laitses, kus toimub Olerex Eesti MV 6.etapp.

 

Kohtumiseni rallikrossil!

 

 

Pilte etapilt vaata galeriist!