NEZ meistrivõistluste esimene etapp rallikrossis peetakse juba sel nädalavahetusel Leedus Vilkyciais – EST RX

NEZ meistrivõistluste esimene etapp rallikrossis peetakse juba sel nädalavahetusel Leedus Vilkyciais

Kui eelmisel nädalavahetusel kihutasid Valdur Reinsalu ja Andri Õun Soomes, siis sel nädalavahetusel annavad enda parima Eesti autosportlased juba Leedus Vilkyciai kiirel rallikrossi rajal NEZ-sarja esimesel etapil.  Eestit sõidavad esindama Div.1 klassis sõitev eelmise aasta NEZ 1600 klassi meister Sten Oja ja temaga samas klassis sõidab ka rallikrossiga äsja alustanud Helmet Palm. Arvo Kask, kes sõidab Vilkyciai rajal teist korda ja Janno Ligur püüavad seekord poodiumikohti klassis NEZ 1600.


NEZ arvestusse kuuluvad sel hooajal veel Läti etapp Biekernieki rallikrossi rajal 31. Juulil ning Norras Momarkeni rajal 11.09  ja mõned päevad hiljem, 18.09 toimub 4. etapp Taanis, rajal Nysum. Mõõtu võetakse klassides NEZ 1600, NEZ 2000, NEZ Open ja NEZ 4WD.

NEZ  rallikrossi meistrivõistluste esimesel etapil osaleb kokku 59 sõitjat. Klassis NEZ 4WD (Div.1) stardib koos Sten Oja ja Helmet Palmiga kokku 15 sõitjat ja klassis NEZ 1600 (Div. 1A), kus sõidavad Eesti esindajad Kask ja Ligur, läheb rajale lausa 20 autosportlast.

Küsisime ka vahetuid tundeid-muljeid enne Leetu sõitu rajaga juba tuttavatelt Arvo Kaselt ja Sten Ojalt ning ka noorukeselt Janno Ligurilt, kelle jaoks on Vilkyciai rada uus ja tundmatu.

„Tunne on kergem kui enne Eesti etappe, sest seal ei ole kodupublikut“, ütleb Kask. Raja kohta ütleb Arvo, et kuivaga olevat rada suurepärane aga vihmaga väga porine ja libe ning lisab siis kiirelt: „Loodan, et hakkab ikka sadama, siis on alles mõnus sõita!“ Eelmise aasta Balti meistrivõistluste kolmanda koha mees Vilkyciai rajal ütleb veel, et läheb loomulikult püüdma esikohta ning auto, mis siiani veel päris valmis ei ole, jõuab oma parimasse vormi reede hommikuks kindlasti.

Samamoodi nagu Kask, vastab ka Oja küsimusele,  kuidas on tunne enne suurt võistlus, et ei ole erilist närvi sees. „Kui omad inimesed vaatavad, on ikka pinge suurem!“, ütleb Sten.

Sten hindab tulevast võistlust raskeks just konkurentide poolest. Rajale läheb koos temaga palju  „tegijaid“.

„Nipet-näpet on veel teha, midagi katastroofilist ei ole, nii nagu ikka“, annab rahulik Oja kommentaari oma auto seisukorra üle. Kuna auto on uus, siis tekkis küsimus, kuidas võidusõitja uue auto taltsutamisega hakkama saab ja kas see võib ka üks tagasilöökidest olla Leedus: „Sõitsin ka eelmine aasta Euroopa etapil teise autoga, ei ole vahet. Auto sõidab sinna kuhu vaja, auto on hea ja kõik on ok“, on Sten kindel oma uues rajakaaslases.

Vilkyciai rada, mis on Ojale juba tuttav, iseloomustab sõitja: „ Mõned lõigud on head, mõned on munakivist- see läheb käest ära“ ja arvab, et Leedu rada võib võrrelda Eesti radadest Laitsega: „Laitse on ka pikem, üle silla. Kuid Leedu on ikka omaette rada.“

Kui Kask loodab, et ilmataat on temaga Leedus ja laseb ka vihmal sadada, siis Steni arvates on küll vihmaga kergem, sest siis ei loe nii palju auto võimsus, kuid tema eelistab siiski kuiva ilma.

Oma eeliseid sellel rajal sõitja välja tuua ei oska ja ütleb, et ehk neid ei olegi, kuid lubab: „Väga pabinasse ma ei lähe!“

Janno Ligur ütleb vastupidiselt Ojale ja Kasele, et temal on väikene närv ja ootusärevus ikka sees. „Olen Eestis etappe juba nii palju sõitnud, et siin rajale minnes enam erilist ärevust sisse ei tule,“ lisab Ligur.

Küsimusele, kas auto on valmis võistlusteks, saan imekiire vastuse: „Jah, auto on väga hea ja võistluseks täiesti valmis.“

Noor Janno, kes iseloomustab ennast kui „külma närviga“ sõitjat, loodab Leedus jõuda vähemalt A-finaali, see oleks juba koht, mis annaks talle hea enesetunde.  Janno Ligur stardib Leedu poole küll koos oma isa ja mehaanikuga, kuid siiski tunneb ta heameelt, et ei ole ainus eestlane, kes sellel etapil osaleb. „Hea kui on keegi, kellega sõitude vahepeal rääkida, ei pea seal üksinda olema,“ arvab sõitja.

Sellel väga kiirel ajal, mis eelneb võistlussõidule, õnnestus tabada ka Rallikrossi Komitee rahvusvaheliste suhete korraldaja Tanel Kutsar, kes oli hea meelega nõus meile tulevase nädalavahetuse kohta infot jagama. Lisaks numbrilistele andmetele sai Tanelilt küsitud ka tema arvamust tulevase võistluse kohta. „Võidusõit tuleb kõva, tulemas on kõva andmine. Rajale on minemas väga tugevaid sõitjaid,“ ütleb Kutsar. Küsimusele, millised on tema ootused ja lootused meie sõitjatega seoses, ütleb mees: „Ootan A-finaali kohti, juba sinna jõudes peaks sõitjad enda üle uhked olema. Stenilt ootaks aga medalit. Tal on olemas vajalik sõiduoskus ja võime roolis olles mõelda. Ta sõidab targalt ja „külma peaga“.“

Sõitjatele, kes seekord Leedu etapil ei osale tahab Kutsar rõhutada, et kui Leedu jääb liiga kaugeks ja kulude poolest kalliks, siis 31. juuli on etapp Lätis, mis on meile nii lähedal, et sinna võiks sõitma tulla ka teised Eesti rallikrossi esindajad. Seal on kindlasti kohal ka paljud Leedu etapil osalenud ja neile lisaks ka Läti kohalikud rallikrossisõitjad.

Fännidele paneb Kutsar aga südamele, et tuleb kohale tulla ja kaasa elada. Tanel lisab veel: „Jyväskylä ralli on küll tore üritus aga Leedust ja Lätist saab fänn kindlasti kõvema kogemuse. Kui ikka Läti, Leedu ja Eesti mees kõrvuti rajal on ja mõni neist veel hea manöövri teeb, siis sealne publik elab ikka täiel rinnal kaasa.“

Surume siis kõik sel nädalavahetusel pöidlad pihku ja elame võõrsil sõitvatele omadele kaasa.

 

 

19.07.2011