Misso rallikrossirajal püstitati kõigis klassides uued ringirekordid – EST RX

Misso rallikrossirajal püstitati kõigis klassides uued ringirekordid

12.juuli 2014 tõi Eesti rallikrossisõprade näole suure naeratuse. Missos sõidetud Olerex Eesti MV 3. etapil püstitati kõikides klassides uued ringirekordid ja rallikrossi Euroopa meistrivõistlustel tegi Janno Ligur poodiumile pääsemisega Eesti rallikrossi ajalugu.

foto: Mark Szerenyi/ Rallycross.HU

Alustaks seekord uudistega Belgiast, kus klassis Super1600 oli kaasa tegemas ka Janno Ligur.  Ka kahel eelmisel MV etapil Soomes ja Rootsis näitas noor, kuid siiski juba aastatepikkuse sõidukogemusega rallikrossisõitja, et senistele maailmatasemel Super1600 klassi sõitjatele on tekkinud uus tugev konkurent. Peale eelmise aasta tehnilisi ebaõnnestumisi on Liguri meeskond tänavu võistlusautol kõik n-ö lastehaigused kõrvaldanud ja Jannol on sõitjana võimalus näidata, mis mehega on tegemist. Kui Soomes ja Rootsis Ligur siiski veel kolme parema hulka ei pääsenud (Soomest 4. ja Rootsist 5. koht), siis 13. juuli tõi Eesti rallikrossile rõõmusõnumi – meie mees on suures mängus poodiumil!

Janno Ligur lõpetas esimesel võistluspäeval kaks eelsõitu neljandana, kuid kuna sõitude ajad oli väga kiired, tõstis saavutatud punktisumma ta päeva kokkuvõttes kolmandaks. See andis märku, et midagi suurt võib pühapäeval sündida. Ka pühapäeval näitas Ligur head minekut, pääses poolfinaali ja sealt saadud kolmanda kohaga kindlalt finaali. Finaalis  ei jäänud Ligur konkurentidest  sugugi maha. Kui pikematel sirgetel tundus suuremate meeskondade masinatel kapoti all hobujõude pisut enam olevat ja nad suurendasid vahet, siis raja tehnilisematel lõikudel võttis Janno neile kiirelt järele, tegi klassikaliselt puhta möödasõidu, kattis, kus vaja ja ületas finišijoone kolmandana.  Sõitu otseülekandes jälginud fännidel jätkus siiski närvikõdi küllaga, sest alates teisest ringist hakkas Liguri auto tagaosast viskama kahtlast sinist suitsuvinet. Tavaliselt annab see märku sellest, et masina mootor hakkab üsna pea töölepingut lõpetama.  Õnneks jäi  auto töökorda ja nagu hilisemas telefoniusutluses selgus, oli tegemist siiski vaid  kollektorile tilkunud ülearuse õlikoguse suitsemisega.

Suur rallikrossikarussell pakkis sel nädalavahetusel asjad ja alustas teekonda üle mere, sest järgmine rallikrossi MM etapp sõidetakse Kanadas. Liguri meeskond aga alustas teekonda koju, et valmistuda 9. augustil Vasalemma rajal toimuvaks Olerex Eesti MV 4. etapiks.

Uued ringirekordid ja uued võitjad

 Rallikrossisõpradel polnud aga mitte ainult pühapäev pinget pakkuv, vaid ilusaid sõite said kõik kohalolijad nautida ka päev varem Misso rallikrossirajal. Sedakorda võitlesid end poodiumi kõrgemale astmele kahes võistlusklassis mehed, kes polnud tänavu veel võidu magusat maitses tunda saanud.

Klassis TouringCar tegid seekord ilma BMW-d. Mitme masina purunemisega lõppenud finaalis sai ruudulipu esimesena Rommi Pukk, saades sellega õiguse sel hooajal esmakordselt võtta sisse poodiumi kõrgeim aste. Pukk on küll ka varasematel aastatel  korduvalt  võite saavutanud, kuid kuna eelmine hooaeg jäi tal vahele, siis tänavu oli see tema esimene võidetud etapp. Tema nimel on nüüdsest ka Misso raja tagaveoliste klassi ringirekord ajaga  55,462. Teise koha sai pärast Piiroja rajal tehtud ränka õhulendu vähem kui kuu ajaga uue võistlusmasina ehitanud Margo Soomets, kolmanda kohaga lõpetas etapi Siim Sündema. Eelmise aasta meister Kalmer Vaht sõitis küll finaali lõpuni, kuid tema VAZi esiosa oli lõpujoonel standardist poole võrra lühem. Tugev kokkupõrge rajal spinni teinud ja tagant tuleva Vahi masinale ette jäänud Martti Männi sinivalge VAZiga lömmis Vahi masina esiosa ja jättis  Männi sootuks rajaäärse valli otsa pealtvaataja rolli. Ruve Veski, kes tegi esimese eestlasena tagaveoliste klassis kaasa Soome ja Rootsis MM ja EM etapid, näitas eelsõitudes kiireid aegu ja startis finaali esimeselt kohalt, kuid sinna ta  tehnika pisiviperuse tõttu finaali kõrvalt vaatama jäigi.

Super1600 klassis  paugutas ringirekordi Priit Rebane, kes tagas puhta ja kiire sõiduga endale ka selle etapi võidukarika.  „Olen võidu üle loomulikult õnnelik, aga eks natuke jääb  kripeldama, et teisi kõvemaid tegijaid, nagu Ligur ja Kask, polnud seekord konkurentide hulgas,“ nentis võidujärgses intervjuu Rebane.

Kindlasti on saavutatud võit igati teenitud, sest  tugevaid sõitjaid oli Missos kohal arvukalt. Samuti annab tema heast sõidust nüüdsest Priit Rebase nimel olev Misso raja uus ringirekord (55,456). Rebasele pakkusid kogu päeva jooksul tugevat konkurentsi Andre Kurg ja Imre Karu, kuid kahjuks tuli neil mõlemal finaalis katkestada. Aga rallikross on tehnikasport ja edu toovad mõlema osapoole hea toimimine. Teise koha sai alles teist etappi Eesti MV sarjas kaasa tegev Tõnu Peek ja kolmanda koha karikaga üle sai rõõmu tunda Artur Metsare.

Klassis Junior1600 viis Ingus Belakovs võidu Lätti. Talle pidi seekord alla vanduma Robert Reinsalu. Kolmanda kohaga tuli seekord leppida Mihkel Varulil, kelle nimele kinnitati aga selle klassi Misso raja ringirekord  (57,989). Seekord sekkusid noorsõitjad väga jõuliselt ka suurte meeste mängudesse, ehk pääsesid kaasa sõitma Super1600 klassi poolfinaalidesse ja finaaligi.  Sõitmine koos Super1600 klassis sõitjatega annab noortele (selles klassis sõidavad  noormehed vanuses 12.–18. eluaastat) võimaluse end suures konkurentsis proovile panna ja sellega seoses ka sõitjana areneda.

Klassis SuperCar ehk nelikveoliste masinatega sõitjaid oli Missos kohal tavapärasest vähem, kuid siiski käis esikoha nimel pingeline võitlus. Võidu võttis senine sarja liider Ranno Bundsen, teine oli Andri Õun ja kolmas Mait Pikkof. Viimase püstitas ka Misso raja uue ringirekordi (51,078). Kogu päeva näitas head hoogu Mart Tikkerbär, olles mitmes eelsõidus kolme parema seas, kuid temagi pidi sel etapil tehnilise apsu tõttu sedakorda auhinnatseremooniat kõrvalt vaatama. Päeva  üllatajaks oli kindlasti aga Oliver Oberg, kes suutis finaalis teha imelise stardi ja kolm ringi raevukat tempot teha. Siis aga kahjuks tehnika jõud rauges ja seekord Oberg poodiumile ei pääsenud. Järgmise etapini jääval ajal lubas aga mees masinaga n-ö tõsisema jutuajamise ette võtta ja Vasalemmas saame näha, mis siis saama hakkab.

Seekord oli raja ääres rallikrossivõistlust jälgimas päris mitu varasemalt rallisarjades kaasa löönud meest. Pärast võistluspäeva tunnistasid nad, et rallikross on tõesti haarav autospordiala. Pole sugugi võimatu, et nii mõnigi neist on 9. augustil Vasalemma rajal toimuval Olerex Eesti MV 4. etapil rallikrossisõitjate hulgas end uuel alal proovile panemas. Keda just täpsemalt, seda saavad näha need, kes Eesti rallikrossi sünnipaika  augusti teisel laupäeval kohale tulevad. Kindlasti on Vasalemma etapil kohal Eesti rallikrossi paremik. Et selle rajal pole mitmel aastal rallikrossi sõidetud ja seega on olud enamikule sõitjatest uued, tuleb kindlasti ülipõnev ja üllatusi pakkuv võidusõit.

TULEMUSED

TOURINGCAR

Rommi pukk

Margo Soomets

Siim Sündema

JUNIOR1600

Ingus Belakovs

Robert Reinsalu

Mihkel Varul

SUPER1600

Priit Rebane

Tõnu Peek

Artur Metsare

SUPERCAR

Ranno Bundsen

Andri Õun

Mait Pikkof

Fotod: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.742954632430680.1073741839.155100777882738&type=3