Marko Andreas Muru RX Academy 2018 üldarvestuses kolmas – EST RX

Marko Andreas Muru RX Academy 2018 üldarvestuses kolmas

5. – 6. oktobril toimus Rootsis Tierpis sarja RallyX Nordic finaaletapp, mille raames peeti ka RX Academy hooaja viimane ehk otsustav etapp.

Võistlusrada, kus rallikrossi sõideti üldse esimest korda, oli ehitatud kuulsa kiirendusraja ümber. Kuigi raja kruusaosa oli liialt värske ning ei pidanud masinate survele hästi vastu, oli rada tervikuna kena – tribüünidelt oli kõik hästi näha ning asfalteeritud boksiala oli meeletult suur.

Esimene eelsõit toimus juba laupäeva õhtul – Muru alustas rahulikult ja kindlalt. Tähtis oli jõuda hooaja kokkuvõttes kolme parema hulka. Põhikonkurent, soomlane Jimi Kalliomäki, kellel olid Markoga võrdsed punktid, sõitis kohe stardis seina ja tema auto sai korralikult viga. See andis Markole kaassõitja ees esimese eelise. Hommikuks saadi konkurendi auto küll korda ja heitlus jätkus, aga esmane punktiedu oli saavutatud.

Järgnevates eelsõitudes oli näha, et võistluskaaslased polnud raske võistlustrassiga harjunud ning sõitsid kordamööda rajalt välja. Noor eestlane, kes juba autorooli istumisest saadik harjutanud rasketel radadel, liikus kindlalt oma eesmärgi suunas. Tulemuseks poolfinaali kolmas koht ja ühtlasi sai seljatatud ka soomlasest konkurent, kelle jaoks jäi finaaliuks suletuks. Siiski ei kindlustanud see veel eesmärgi täitmist, sest kodupubliku ees võistlev rootslane Isak Reiersen oleks võinud finaali võidu korral veel Murust mööduda.

Edasi võtsid asjaolud aga dramaatilisema käigu. Kui RX Academy sõitjad olid juba stardiruudustikus, tuli teade, et sõit toimub hoopis pärast Supercar klassi  finaali – seega liikusid kõik juunorid tagasi tankima ja eelstarti. Pideva rajahoolduse tõttu hakkas teleülekande aeg otsa lõppema, mis sundis kõiki tegutsema kiirustades. Supercaride finaalis oli samuti kõik mängus ja tagasi seal ei hoitud – mitmed kallid autod sõideti rusudeks ning kes rajale jäi, finišeeris kolmel rattal või suitsupilve saatel.

Peale Supercaride finaali korrastas rada veelkord kümmekond erinevas suuruses masinat ja siis võis lõpuks RX Academy finaal alata, kus kõik neli esimest kohta olid endiselt lahtised. Selleks hetkeks olid kõigil juba närvid sellise ootamise peale viimseni pingul ning esimeses kurvis kaldusid neli esimest autot kohe rajalt välja. Muru, kes startis viimasest reast, sai sealt aga kenasti läbi ning tõusis kohe teisele positsioonile, rootslase Reierseni järgi. Selline järjestus oleks eestlasele igati sobinud, aga siis kostus kõva müra ja kisa ning kui tolm oli hajunud, seisid kolm autot rajal – üks neist lausa katusel. Õnneks sai Muru ka sealt puhtalt läbi. Hiljem selgus, et sarja liidri Sami-Matti Trogeni autol viskas ühest august läbi sõites auto tagumise otsa selliselt üles, et auto maandus nina ees järgmisesse auku ja seejärel veeres veel mitu korda üle katuse. Õnneks oli võistlejaga kõik korras. Viimase intsidendi järel pandi välja aga punane lipp, võistlus katkestati lõplikult ning etapi tulemused määrati finaali stardijärjekorra alusel.

Hooaja kokkuvõttes tuli võitjaks tuli Sami-Matti Trogen, kes sai peavõiduks tasuta RX2 hooaja SET Promotion tiimis. Teiseks tuli poolakas Oskar Leitgeber, kellele võis selline tulemus olla pettumus, sest oli ta suurele võidule juba päris lähedal. Kolmas Marko Andreas Muru, kes oli tulemusega ülimalt rahul ja auhinnaks elu hooaeg.

Foto: RX Academy