Kulbilohus selgitati välja Eesti meistrid rallikrossis – EST RX

Kulbilohus selgitati välja Eesti meistrid rallikrossis

Laupäeval, 29. septembril sõideti Elva lähistel Kulbilohu rallikrossirajal viimane Olerex Eesti MV etapp rallikrossis, ühtlasi oli see sarja kaheksas etapp. Sel korral löödi selle aasta osalejate rekord, rajale läks 42 võistlejat Eestist, Lätist, Leedust, Soomest ja Venemaalt. Selline arv sõitjaid tagas korraliku osalejate arvu igasse klassi, üle pika aja läks rajale ka ERK2000 klass.

Põnevad hetked algasid juba eelsõitudega. Esimeses SuperCar klassi eelsõidus keeras Leedu sõitja Arvydas Galinis oma auto väga mitmeid kordi jõhkralt üle katuse. Mees viidi haiglasse läbivaatusele. Õnneks oli sõtja tervisega kõik korras, kuid võistluspäev oli tema jaoks lõppenud.

Samuti nägi kohe teise eelsõitude vooru esimeses stardis katust. Lätlane Ziedans käis üle katuse kohe pärast stardikurvi. Mehe endaga oli kõik korras ning ka auto saadi sõidukorda, et võistlustega jätkata.

Plekimõlkimisi ja külgede kokku panemist nägi pea igas sõidu, olenemata klassist.

Klassis SuperCar oli päeva alguses meistritiitel lahtine. Nii Ruve Veskil kui ka Helmet Palmil oli mõlemil reaalne võimalus tulla Eesti meistriks. Veski võitis kahest eelsõidust mõlemad ning tal ei olnud vaja startida kolmandas eelsõidus. Palm, kellel auto tehniliste viperuste pärast ei olnud võimalik jõuda kolmandasse eelsõitu, pidi leppima B-finaali viimase stardipositsiooniga. Koos Oliver Obergi, Priit Karjuse ja Leedu sõitja Egidijus Kedrovasega läks Palm rajale ning suutis end võidelda lõpuks teiseks, esimesena lõpetas Oberg. Nemad kahekesi pääsesid A-finaali 7. ja 8. stardikohale.

A-finaalis ootas mehi ees juba esimesena stardikohta valiv Ruve Veski, Andri Õun, Jarmo Võsa, Silvo Viitanen, Kazimieras Gudžiunas ja Marko Jokinen. Veski tegi väga hea stardi ja läks kohe sõitu juhtima. Palm surust end iga ringiga järjest ette poole ja viimaseks ringiks oli ta võidelnud end kolmandale kohale. Veski jaoks see aga head ei tõotanud, sest Palmile piisas esikolmikusse jõudmisest, et võtta Eesti meistritiitel. SuperCar 8. etapi A-finaali lõpetas teisena soomlane Marko Jokinen.

Super1600 klassis oli juba enne tänast selge, et Eesti meister on Janno Ligur, kuid sellest olenemata oli viimane rajal ja seda oma uhiuue võistlusauto Škoda Fabiaga. Janno võitis kaks esimest eelsõitu ja kolmandasse tal enam vaja minna ei olnud, sest parim stardikoht oli kindlustatud. Klassi B-finaalist pääsesid edasi A-finaali Casper Eerikson ja lätlane Andis Vanters. A-finaalis aga tegi stardis Ligurile ära Riho Loit. Teisel ringil sai Ligur viimase kätte ja siis ta enam kohta käest ei andnud. Loiti hakkas aga püüdma Siim Saluri, kuid jokkeril käimine viis mehe sõitjaterivis tahapoole. Finaali võidab Janno Ligur, kroonides oma meistritiitli ilusa võiduga. Teisena lõpetas Andre Kurg, kolmandana Riho Loit.

Klassis TouringCar oli rajal taas selle hooaja pikim rivi tagaveoliseid. Põhiline duell aga rullus Kulbilohus kahe rivaali Rommi Puki ja Kalmer Vahti vahel, sest ka selles klassis jäi meistritiitel viimase etapi otsustada. Põnevat vaatemängu pakkus 2. eelsõit, kus rivaalid olid stardis koos. Vaht sai hea stardi ja tema kannul kihutav Pukk keeras kohe jokrile ja asus Vahti jälitama. Ringil, kus Kalmer Vaht otsustas jokrile minna, väljus Vaht lisaringilt kohe Puki külje alla. Meestest kumbki ei kavatsenud alla anda. Vaht andis endast kõik, surus gaasi põhja, üritades Pukist mööda saada. Pidev tahavaatepeeglitest konkurendi jälgimine sundis aga Pukki eksima – ta  tegi sõiduvea – ja lisaks Vahtile pääses temast mööda ka Kevo Kärp.

Kõik jäi A-finaali otsustada. Stardist sai kõige kiiremini minema Kevo Kärp, kuid pidi teisel ringil tehnika purunemise tõttu rajalt maha tulema. Pukk pööras taas kohe stardist jokrile ja asus eessõitjaid jälitama. Õige kiiresti leidis raja ääres häälekalt kaasa elav publik Puki teiselt positsioonilt. Leedulane Viesturs Tilgass tuleb jokrilt väljudes Kalmer Vahti ja Siim Sündema ette nii, et kaks viimast põrkuvad omavahel, kuid mõlemal õnnestus siiski rajale jääda. Rommi Pukk oli selleks ajaks võtnud liidripositsiooni, jättes Vahti leedukaga  maid jagama. Finišeeritakse järjekoras Pukk, Tilgass, Vaht, kuid leedulane saab ebaõigete sõiduvõtete eest musta lipu ja see tõstab Kalmer Vahti teiseks, Siim Sündema kolmandaks. Vahtile piisas teisest kohast, et võita Eesti meistritiitel. Nii oli ka see läbi hooaja kestnud vastasseis oma lahenduse saanud.

ERK juunior klassis, kus Casper Eerikson oli oma meistritiitli juba eelmisel etapil välja teeninud, noored rallikrossisõitjad midagi lihtsalt ei võtnud. Eerikson tegi hooaja parima sõidu. Klassis Super1600, kus noored kaasa sõidavad, olid C-finaalis kolm noort sõitjat. Sõidu võitis Eerikson, teiseks jäi Mart Tikkerbär ja kolmandaks Keiro Orgus. Eerikson aga võitles end läbi B-finaali lausa tugevamate sekka, andes A-finaalis  vanematele sõitjatele kõva lahingu.

Klassis ERK2000, kus kogu hooaja vältel on sõitnud vaid Läti ja Leedu rallikrossisõitjad, oli olukord selgi võistlusel sama. Samas andsid naaberriikide sõitjad rajal põneva etenduse. Finaali võitis Maris Locmelis (LAT), teine Juris Spikis (LAT) ja kolmas Eliss Dukalskis (LAT).

Sellega on Olerex Eesti MV rallikrossis oma medalimehed saanud. Talv on nüüd autode uuendamise ja uute plaanide tegemise ajaks. Kõigi rallikrossisõpradega kohtutakse järgmisel kevadel.

[nggallery id=25]