Kes meist ei teaks TopGear’i saatejuhte Jeremyt, Jamesi ja Richardit, kes enamuse ajast ei ole üksteisega sugugi ühte meelt paljudes mootorite maailma puudutavates asjades, kuid sel korral on nad leidnud ühise keele ja seda nimelt rallikrossiteemal. TopGeari kodulehelt võib leida artikli, mille pealkiri ja avalause ei saa jätta külmaks ühtegi rallikrossisõpra.
See ongi sinu uus lemmikvõistlussari! Tere tulemast, FIA rallikrossi maailmameistrivõistlused: kuulsad nimed, võimsad masinad ja kõrged hüpped. Kes enam vajab F1-te?
Kõik kolm leiavad, et aasta 2014 on parim aeg rallikrossi õitsenguks.
Arvestades sündmusi F1maailmas, mis on kihama löönud kogu maailma. „Ei saa olla paremat aega rallikrossiga müra tekitamiseks, kui on praegu,“ ütleb TopGear.
MM sarjas löövad sel hooajal kaasa mehed, kelle nimed on pea igaühele tuttavad: F1 MM meister Jacques Villeneuve, endine WRC maailmameister Petter Solberg, BTCC meister Andy Jordan, DTM’i meister Mattias Ekström, GRC meister Toomas „Topi“ Heikkinen ja XGames meister Liam Doran.„Pole paha,“ sõnab selle peale TopGear.
TopGear seletab artiklis lahti ka selle, mida rallikross endast täpsemalt kujutab (nende sõnadega) ning nendib, et eriti põnevaks tegevat selle ala, kus on ühte sulandunud kõik erinevad autospordiliigid, just see, et sõidetakse vaheldumisi nii asfaldil kui ka kruusal.
„600 hj karbonsiluetiga monstrumid on justkui tänavasõiduautod, aga seda seniks,
kuni võistlejad on masinatesse istunud ja stardijoonele rivistunud. Siis saab selgeks, et neis autodes ei ole midagi tavalist. Turbode möirates algaks stardijoonel justkui ilutulestik. Kui käsipidur pealt lastakse kiirendavad need masinad 0-100 km/h 1,9 sekundiga, jättes Lewis Hamiltoni F1 masina kaugele seljataha,“ kirjutab TopGear.
Aga start stardiks! Kui ühel hetkel on võistlejad läbinud stardikurvi, läheb sõiduks. Autod üritavad leida balanssi konarliku kruusa ja sileda asfaldi vahel. Autod värisevad oma telgedel, nagu tarretis Power Platel ning tagaolev sõitja peab jälgima, et esimese auto väljalasketorust väljalööv leek teda ei süütaks.
Neli kuni kuus ringini, iga ring äärmiselt sündmusterohke ja põnev ning vahel ka kokkupõrgetest lausa paks.
Ei ole üllatus, et rallikross toob igal aastal järjest rohkem pealtvaatajaid radade äärde. RX etappe kantakse üle televisioonis, see jõuab lausa 816 miljoni koduni ning seda 100 riigis (kuhu kuulub tänaseks ka Eesti). See fakt muudab sarja nii autotootjate kui ka teiste brändide jaoks enam kui ahvatlevaks.
Sel aastal on nii Ford, VW kui ka Peugeot kokku pannud oma meeskonnad ja suured sponsorid nagu Monster, Red Bull ja Total on samuti rallikrossis pardal ning nad toovad sellesse spordialasse suuri rahasid. Oma meeskonna panevad kokku ka rallist tuntud veteranid Petter Solberg ja Mattias Ekström.
TopGear külastas Itaalias asuvat Franciacorta rada, mille on disaininud Gigi Galli, üks hulljulgemaid showmehi rallipilootide hulgas. Tulemuseks on muidugi rohkete hüpetega võistlusrada!
TopGeari kolmiku arvates ei peaks rallikrossifännid ka kindlasti muretsema sellepärast, et RX korraldajad muudaks rallikrossi olemust ning sarjast ära kaotaks õlle ja burgerid ning vahetaks need kaaviari, šampanja ja helikopterite vastu. Seda kindlasti ei juhtu! RX on lubanud truuks jääda oma juurtele ning alati meeles pidada, kus kohast rallikross on alguse saanud. Ja see on ainult hea!
Seega kui sa oled ka pahviks löödud muutustest F1 sarjas, siis leia üles endale lähim rallikrossietapi toimumiskoht ja ole kohal! Me lubame, et sa ei kahetse!
Allikas: www.topgear.com