Eesti parimad jäärajasõitjad selgusid Kamari järvel – EST RX

Eesti parimad jäärajasõitjad selgusid Kamari järvel

Laupäeval, 3. märtsil selgusid Põltsamaa lähistel Kamari järvel  Eesti karikavõitjad jäärajasõidus. Tamme Service karikatele sõidetud võistlusel Kamari Jää 2012 läks kaheksas võistlusklassis rajale 98 võistlejat. Võistluste lõpul  autasustati ka karikasarja parimaid.

Päeva esimene pool oli tänavasõidurehvidega autode päralt. Noorteklassis jäi selgi etapil teistele püüdmatuks Karl Martin Volver, kes oli kiireim kõigis kolmes sõiduvoorus. Teise koha sai Kaspar Kasari ja kolmanda Stefan Sepp.

Karl Martin Volver viis koju ka karikasarja võitjakarika, teise koha sai Kaspar Kasari ja kolmanda koha karikasarjas sai Kamaris vaid viienda kohaga leppima pidanud Johannes Sikk juunior.

Naisteklassis käis karikasarja esikoha nimel pingeline võistlus Piret Gildeni ja Inger Tuuri vahel. Mõlemal naisel oli eelmistest etappidest kaasas üks etapivõit ja selguse pidi tooma viimane etapp. Kamari jääl aga Piret Gilden midagi juhuse hoolde ei jätnud ja võitis kindlalt kaks esimest sõiduvooru. Kolmanda vooru kiireima aja sai küll Inger Tuur, kuid Gildeni esikohta see enam ei ohustanud. Kamari etapi kolm kiireimat naist olid seega: Piret Gilden, Inger Tuur ja Triinu Meltsov.

Samas järjestuses tõusti ka karikasarjas poodiumile.

Kõige tasavägisem ja ka võistlejaterohkem oli jääraja karikasarjas klass 2WD esivedu, kus kolmel etapil käis rajal 37 võistlejat. Kamaris läks sarja liidrina starti Enn Sups, keda püüdis kõrgemalt pjedestaalikohalt  minema puksida Jaak Palmisto. Kamari etapil õnnestuski Jaak Palmistol Supsist kiirem olla. Palmistole viimaselt etapilt 3. koht, Sups oli esimene poodiumilt väljajääja. Etapivõidu võttis  Kristo Saar, teise koha sai esimeses voorus katkestanud, kuid edaspidi kindlat ja kiiret sõitu teinud Valmar Gilden. Siiski piisas Supsile ka  neljanda koha punktidest, et võtta karikasarjas võit. Nii Sups kui ka Palmisto kogusid kokku 50 puntki, kuid Enn Supsil oli Palmistost üks teine koht enam ja nii olidki sarja kolm paremat klassi 2WD esivedu paigas: 1. Enn Sups, 2. Jaak Palmisto ja 3. Valmar Gilden.

Klassis 2WD tagavedu lahutasid karikasarja liidreid enne viimast etappi vaid mõni punkt ja Kamari järve jääl võeti endist ja masinatest viimast. Esiviisikus 3. ja 5. kohal olevad Kristo ja Kaido Kruus olid  lausa võistlusautot vahetanud. Kristole oli uus masin veel vist harjumatu, sest temal kuuendast kohast kõrgemale sel etapil tõusta ei õnnestunud. Küll võitles end poodiumile Kaido Kruus. Etapivõidu võttis Kamaris Jüri Oleitšuk, teise koha sai Heiki Kull.  Oleitšuk võttis ka  karikasarja võidu, teise koha sai Risto Kõiv ja kolmanda Kristo Kruus. Tasavägine oli võitlus selles klassi tõesti, sest neljanda ja viienda koha mehed, vastavalt siis Kaido Kruus ja Ruben Lend, said mõlemad kokku 37 punkti.

Klassis 4WD oli tänavasõidurehvidega Kamaris rajal 16 neliveolist. Kiireimaid aegu ja väga ilusat sõitu näitas Meelis Liis, võites kõik kolm sõiduvooru. Alar Rosenberg startis kolmandasse vooru teiselt kohalt fännide kõva ergutamise saatel, kuid tegi enne finišikurvi sõiduvea ja kaotas hanges hulga väärtuslikke sekundeid. Nii sai teise koha sellelt etapilt Ardo Virula ja kolmanda Alar Rosenberg. Sarja kokkuvõttes oli klassis 4WD parim Meelis Liis, teise koha karika pälvis Alar Rosenberg ja kolmanda Taavi Liis.

Päeva teises pooles hakati starditulesid näitama Sport-klassi ehk piikrehvidega masinatel sõitjatele. Klassis 2WD Sport  oli võistlejaid 19. Neist kolm sarjas kaasa lööma tulnud koguni Moskvast. Kahjuks said  piikrehvidega masinad käia rajal vaid kahes sõiduvoorus. Pärast teist vooru katkestas võistluste turvaülem sõidud, sest rada oli jääle tulnud vee tõttu muutunud ohtlikuks nii sõitjatele kui ka masinatele. Seepärast tehti kiirkoosolekul otsus, et sõidu tulemused  selguvad kahe sõidetud vooru kokkuvõttes. Nii võttis võidu Kamari etapilt kiireimaid sõiduaegu näidanud, sel aastal jäärajasarjas esmakordselt kaasa löönud Markus Abram. Teise kohaga pidi leppima eelmise aasta sama klassi liider Madis Uibo  ja kolmanda koha suutis välja võidelda vahepeal tehniliste probleemidega maadelnud Alvar Kuusik. Kuusiku võidukarikast kuulub sel korral kopsakam osa küll tema mehaanikutele, kes uskumatu kiirusega  võistlusauto taas sõidukorda suutsid saada.

Karikasarja kokkuvõttes läks 2WD Sport klassis võit Alvar Kuusikule, teise koha võitis Jaak Palmisto ja kolmanda koha karika viis Moskvasse Arkadi Bogomolov.

Klassis 4WD Sport oli viimasel etapil kohal juba 4 piikrehvidega sõitjat. Tundub, et seegi vahepeal täiesti varjusurmas olnud võistlusklass hakkab tasapisi ellu ärkama. Kiireim mees selles klassis oli Kamaris Helmet Palm, kes võitis mõlemad sõiduvoorud. Teise koha sai App Anderson ja kolmanda Andrus Karu. Pjedestaalilt jäi sel korral välja Ruve Veski, kes jäärajal oli sõitmas sel talvel esmakordselt.

Karikasarjas võttis aga võidu Andrus Karu, teise koha sai Helmet Palm ja kolmanda Aap Anderson.

Võistluspäeva lõpetas klass 2WD ERK finaalsõit, milles läks rajale 8 rallikrossimasinat. Kuna raja olukorra halvenemise tõttu tuli ka selles klassis üks eelsõitudest ära jätta, oli finaalis stardijärjekord enam kui intrigeeriv. Nimelt startis klassi liider, mõlemad eelmised etapid  kindlalt võitnud Alvar Kuusik kõige tagumisest reast viimaselt stardikohalt, sest 1. eelsõidus purunes tema autol pooltelg ja 2. sõitu tema ei jõudnudki. Finaaliks saadi auto korda ja nagu arvata, ei jäänud Kuusik kauaks tagumisse ritta. Juba pärast stardisirgele järgnenud kurvi oli ta võtnud teise positsiooni Toomas Lõhmuse selja taga. Sedapuhku aga tuligi tal sellel kohal lõpetada, sest Toomas Lõhmus kattis oskuslikult kinni kõik Kuusiku rünnakud ja finišeeris esimesena. Kaht liidrikohal sõitjat ei suutnud 5. ringi jooksul kätte saada ka Kalmer Vaht, kellele Kamari etapilt siis 3. koht.

Karikasari klassis 2WD ERK lõpetati siiski järjestuses: 1. koht Alvar Kuusik, 2. koht Toomas Lõhmus ja 3. koht Kalmer Vaht.

Selleks korraks ongi Eesti karikavõistlused jäärajasõidus lõppenud, parimad selgunud ja võidukarikad jagatud.  Kokku käis karikasarjas rajal 137 jäärajasõitjat.