Ameeriklane Foust võitis Kouvola etapi SuperCar klassis, eestlane Ligur tegi ülivõimsa sõidu Super1600 klassis – EST RX

Ameerika Top Gear saatejuht Tanner Foust võitis Soomes toimunud MM-etapi, juhitdes finaalisõidus stardist kuni finishini. Volkswagen Polo RX SuperCar autol sõitnud wildcard-sõitja osales Soome etapil Marklund Motorsport poolt ettevalmistatud võistlussõidukiga. Foust võitis teist aastat järjest Kouvolas peetud etapi, kuid sel aastal oli tegemist väga keeruliste oludega, sest lakkamatu vihmasadu muutis raja ülilibedaks. Ford Olsbergs MSE meeskonnakaaslased Andreas Bakkerud ja Reinis Nitišs lõpetasid finaalsõidu teise ja kolmandana. Raja äärde oli kogunenud umbes 15 000 pealtvaatajat, kes nägid 24 SuperCari lahingut ühel sel hooajal kõige tehnilisemal võistlusrajal. Lakkamatu vihm survestas sõitjaid veelgi enam valima õiget trajektoori ja sõiduvõtteid sel tehniliselt keerukal rajal. Lisaks SuperCaridele oli Soomes ka 11 TouringCar autot, 16 Super1600 sõitjat ja 10 RX Lites Cup nelikveolist masinat.

Ameeriklane Foust oli väga rahul oma sõidu ja võistlusautoga: “Ma olen absoluutselt meelitatud”, muigas kahekordne Formula-Drift meister, kes samuti osaleb World RX etappidel Kanadas ja Türgis hiljem sel aastal. “See on nii keeruline rada ja vihmasajus on see uskumatulr keeruline. Kui sa ei ole stardis esimene, siis niipea kui sa jõuad kruusasele pinnasele on põhimõtteliselt võimatu välja näha, sest auto on hetkega kaetud mudaga. Ma pean ütlema, et see Polo on hea, väga hea. Ja Marklundi meeskond on teinud väga head tööd selle autoga.” Teise koha omanik Andreas Bakkerud kinnitas Fousti sõnu: “Vihm tegi täna kõik palju raskemaks”, selgitas norralane Bakkerud, kes on nüüd meistrivõistluste arvestuses teisel kohal. “Võimatu on välja näha nendes tingimustes auto klaasidest, kuid need tingimused kehtivad kõigile, seega see on lihtsalt nii. Ma arvan, et mina ja Reinis näitasime sel nädalavahetusel head kiirust ja see on oluline ka meistroivõistluste arvestuses. Ma olin teine Portugalis, esimene Lydden Hillis, teine nüüd siin ja võibolla Rootsis saan ma taas esikohale!” Hoolimata vähesest märja ilmaga SuperCariga sõidukogemusest, tõestas Nitišs end taas kui üht maailma osavaimat noort World RX sõitjat. Neljandat korda sel hooajal võitis 18-aastane Nitišs oma poolfinaali. Finaalis edestas Nitišsit Foust ja tema meeskonnakaaslane Bakkerud. “See on olnud imeline nädalavahetus, ma olen nii õnnelik” naeris nüüd meistrivõistluste punktiarvestuse 14-punktilise eduga liider Nitišš.

Krzyszstof Skorupski säras sel nädalavahetusel World RX etapil Soomes, sõites end järjekindlalt poolfinaalide suunas Monster Energy World RX meeskonnas. Bakkerudi, Nitišsi, Joni-Pekka Rajala ja meeskond Peugeot-Hansen meeskonnakaaslaste Timmy Hanseni ja TImur Timerzyanovi kõrval, Skorpuski lõpetas oma poolfinaali kolmandana. Küpse sõidu järel finaalis saavutas Skorupski neljanda koha, mis oli talle esimene top-viies lõpetamine sel hooajal.

Pärast kahte eelsõidu võitu ja teist kohta poolfinaalis, oli Anton Marklund poodiumikursil Soomes. Kuid rasked ja vaevalised olud tõestasid, et 21-aastane rootslane, ei ole võimeline hoidma Fousti tempot. Marklund lõpetas viiendana finaalis. Tema meeskonnakaaslane Toomas Topi Heikkinen sõitis end välja samuti poolfinali, kuid kokkupõrge esimeses kruusakurvis inglase Liam Doraniga ja iirlase Derek Tohilliga sundis kõiki kolme võistlejat katkestama ja loobuma finaalipääsu võimalustest.

Valitsev soome rallikrossimeister Joni-Pekka Rajala pakkus kodupublikule rõõmu võisteldes Peter Hedströmi Skoda Fabia SuperCaril ja saavutades finaalis kuuenda koha.

Nädalavahetus pakkus meeskonnale Peugeot Hansen nii õnne kui õnnetust, kui mõlemad sõitjat pääsesid küll poolfinaalidesse, kuid sealt edasi finaali enam mitte. Kolmandas eelsõidus tegi Timmy Hanseni Peugeot 208 võimsa õhulennu, misjärel meeskonna juht Susan Hansen kiitis taevani meeskonna mehaanikuid, kes suutsid auto töökorda seada ja juba neljandas eelsõidus oli Timmy taas rajal. “Meeskond tegi absoluutselt fantastilist tööd, parandades auto vähem kui tunniga. Me oleme nii õnnistatud, et meil on suurepärane meeskond.”

PSRX esisõitja Petter Solberg kvalifitseerus küll finaali, vaatamata eelmises sõidus saadud auto vigastustele, kus ta põrkas kokku inglase Liam Dorani autoga, kuid autol ilmnesid siiski sedavõrd suured kahjustused, et norralane ei saanud siiski finaalis startida. Endine F1 maailmameister Jacques Villeneuve oli esimese päeva järel 12-kohal, kuid teisel päeval saadud auto vigastuse tõttu ei suutnud mees sedavõrd kiireid aegu näidata, et pääseda poolfinaalidesse.

Pärast kahte eelsõidu võitu ja lisaks poolfinaali võit, venelane Nikita Misiulia võitis Super1600 klassis oma finaali. Teise koha sai lätlane Janis Baumanis, Rasul Minnikhanovi ees. TouringCar klassis võitis Daniel Lundh Volvo C30-l. Soomlane Jari Järvenpää Ford FIestal oli teine ja kolmas Torleif Lona.

Eestlased tegid Soomes samuti ajalugu – kunagi varem pole eestlased osalenud ühel tiitlivõistlusel kõigis kolmes võistlusklassis. SuperCar klassis olid end registreerinud Reinsalu Spordi meeskonna sõitjad Andri Õun ja Valdur Reinsalu. Kahjuks purunes Reinsalu autol laupäevahommikuses vabatreeningus mootor ja meeskonnal polnud kaasas varumootorit, seega jäi Reinsalu raja äärde pealtvaatajaks. Andri Õun näitas aga libedates oludes head minekut, vaatamata vihmasõidu kogemuse puudumisele. Kokkuvõttes sai Õun Jacques Villeneuve´i, Riku Tahko ja Jos Janseni järel 19.koha, olles sellega esimene eestlane, kes on osalenud ja ka tulemuse kirja saanud FIA World Rallycross Championshipil.

Super1600 klassis oli registreerunud FIA European Rallycross Championship etapile 3 eestlast, Janno Ligur, Siim Saluri ja Andre Kurg. Kahjuks ei õnnestunud tšehhidel Andre Kurele renditud Ford Puma käima panna. Arvatavasti oli tegemist elektroonikaprobleemidega, mis ilmnesid autot Kouvolas treileri pealt maha sõites. Seega pidi Kurg võistlusi jälgima pealtvaatajana raja äärest. Siim Saluri näitas kahe päeva jooksul 8.,11.,10. ja 9. aega, mis tagas talle poolfinaali pääsu. Poolfinaalis jäi Saluri tulemuseks 6. koht, mis edasi finaali pääsu ei taganud. Janno Ligur näitas eelsõitudes 7., 9., 11. ja 4. kohta, mis tagas talle edasipääsu samuti poolfinaali. Kui Saulri startis oma poolfinaalis 5.kohalt, siis Ligur startis 4.kohalt. Nooruke Janno Ligur näitas poolfinaalis väga head minekut ja tagas endale koha finaalis, olles poolfinaalis Misiulia ja Linnemanni järel kolmas. Finaalis startis Ligur 6.kohalt ja sõitis end 4.kohale. Seega tegi Janno Ligur super sõidu ja pääses esimese eestlasena poolfinaalist finaali ja lõpetas 4.kohaga Misiulia, Baumanise ja Minnikhanovi järel, jättes selja taha taanlase Ulrik Linnemanni ja venelase Sergeij Sagumennovi.

TouringCar klassis oli registreerunud eestlane Ruve Veski BMW RX120-l. Ruve sõitis neli eeslõitu stabiilselt, olles 9.,7.,8. ja 6.kohal. Stabiilne sõit tagas mehele edasipääsu ka poolfinaali, kus ta startis 5.kohalt. Ruve tegi tubli sõidu ja lõpetas oma poolfinaali ka viiendana. Kokkuvõttes sai Ruve Veski kirja tubli 10.koha ja teadmise, et oli ToringCar klassis esimene eestlane. Valdur Reinsalu on samuti osalenud TouringCar klassis Euroopa meistrivõistlustel, kuid toona oli tegemist Poolas Cup-ga, mitte FIA ametlike meistrivõistlustega selles klassis.

Raja ääres oli Soomes kaasaelamas ka palju eestist pärit fänne – kõik sõitjad tänavad teid, et leidsite aega ja nautisite võistlusi! Samuti täname kõiki eestist pärit ajakirjanikke. Ootame teid kõiki juba 12.juulil Võrumaale Misso rallikrossirajale, kus toimub 3. etapp Olerex Eesti meistrivõistlustel rallikrossis.

Fotod: Rallycross.HU/ Mark Szerenyi

Ametlikud tulemused: 20140629_WorldRX_Rd4_FIN_result_book