30 aastat tagasi: Pakasepäeva tulised sõidud – EST RX

30 aastat tagasi: Pakasepäeva tulised sõidud

Kogula rallikrossirajal toimus võistlus aastal 1987, kõik fotod ning tekst on pärit leheküljelt www.baltha.eu.

Peeter Kõrge - erakogu
Peeter Kõrge – erakogu

34 külmapügalat näitas kraadiklaas 10.jaanuari hommikutunnil Kogula rallikrossirajal. Rallikrossi “Saaremaa talv `87” korraldajad süütasid bokside lähedal suure lõkke, mille ääres said nina ja näpud soojaks nii autosportlased kui nende abilised, samuti kohtunikud ja pealtvaatajad.

Võistluste algus nihkus tunni võrra edasi, sest meestel läks aega võistlusmasinatele hääle “sissepuhumisega”. Vaatamata pakasele otsustati võidusõit Saare KEK-i auhindadele maha pidada. Keskpäeval tervitas võidusõitjaid KEK-i juhatuse esimees Enn Rettau. Kogula rajale andis kiitva hinnangu meie vabariigi autospordiföderatsiooni rallikomitee esimees Uno Aava.

Esimene lähe anti “Volgadele”. Selles klassis saarlasi kaasa tegemas polnud.

Standardautode (Žigulid ja Moskvitšid) esimeses sõidus pani end maksma tunamullune meie vabariigi rallikrossimeister, Kaarma kolhoosi 35-aastane autojuht Vello Salong. Tema põhirivaalid Neddy Kramer ja Tarmo Trummal lõpetasid avasõidu vastavalt teisena ning viiendana. Ka järgmistes sõitudes näitas Vello Salong kõrget klassi ja kindlustas endale koha A-finaalis.

Vello Salong. Foto: Peeter Kõrge – erakogu

Salamisi lootsime kõva sõitu autobaasi mehelt Vambola Rannalt, kuid seekord õnnestus tal võita vaid üks eelsõit. B-finaalis tuli ta kolmandaks. Meeldivalt üllatas “Saare Kaluri” autojuht Jüri Jürgens. Üks sõiduvõit Harju KEK-i meistersportlase kandidaadi Märt Jamnese üle andis lootusi enamakski, sest ka B-finaalis sõitsid Jürgens ja Jamnes koos. Ja põnev duell B-finaalis võidu pärast (võitja sai edasi A-finaali) käiski Jamnesi ja Jürgensi vahel. Kuid peale jäi suuremate kogemustega Jamnes. Selle sõiduga pani aga Jüri Jürgens endast rohkem rääkima. Meie rajooni autosportlaste hulgas on ta kindlasti üks lootustandvamaid noori mehi. Stabiilselt sõitis orissaarlane, Saare KEK-i autojuht Peeter Kõrge, kes pääses B-finaali ja lõpetas seal viiendana.

A-finaalis ei andnud Vello Salong kellelegi sõnaõigust. Stardist asus mees võistlejaterivi etteotsa ja lõpetas võitjana. 2. oli Tõnis Luhamäe (Harju KEK), 3. Tiit Lillepalu (VAZ-i Tallinna Autokeskus), 4. Märt Jamnes.

“Volgadel” võitis Aadu Viik (Tallinna Taksopark), 2. oli Harry Anderson (Pärnu Taksopark) 3. Toomas Seppam (Tallinna Taksopark).

Toomas Seppam - erakogu
Aadu Viik (nr. 50). Foto: Toomas Seppam – erakogu

Spetsiaalautodel tuli ülekaalukalt võitjaks Raido Rüütel (Karksi kolhoos). Aavo Pikkuus (Dünamo) lõpetas teisena, Lehar Linno (Dünamo) kolmandana. “Zaporožetsiga” pakkus konkurentsi Igor Postnikov, kuid “Žigulid” olid nobedamad.

Raido Rüütel. Foto: Peeter Kõrge – erakogu

Tekst: Aare Laine
Ajaleht: Kommunismiehitaja