Eestlased autokrossi Euroopa MV etapil – EST RX

Eestlased autokrossi Euroopa MV etapil

Möödunud nädalavahetusel sõitsid autokrossihuvilised lähedalt ja kaugelt Lätimaale Bauska linna lähistel asuvasse Mūsa autospordikeskusesse, kus toimus FIA Euroopa meistrivõistluste etapp autokrossis. Kahel päeval toimunud võistlussõitudes lõid kaasa ka Eesti rallikrossisõitjad. Klassis Touring AX klassis võistlesid Valdur Reinsalu, Andri Õun, Jarmo Võsa ja rahvuslikus klassis Janno Ligur. 

Kuna võistlusel osales autokrossisõitjate paremik, tuli meie sõitjatel tublisti pingutada. Kuna sõideti autokrossi, oli tehnilistel põhjustel raja äärde jäämisi hulganisti. Pärast laupäeval toimunud esimest eelsõitu tuli võistlus katkestada Valdur Reinsalul. Õun ja Võsa jätkasid võistlust ja jõudsid finaali. B-finaalis tegi Jarmo Võsa hea stardi ja võttis kohe stardisirgejärgses kurvis sisse teise positsiooni. Kohapeal kaasa elamas olnud eestlased tegid kõva ergutuskisa, sest Võsa suutis teda pidevalt atakeerivat kolmandal positsioonil sõitjat enda taga hoida. Siis aga toimus 4. ringil kokkupõrge ja Võsal tuli raja äärde jääda. Andri Õun jätkas rahulikult, kuid kindlalt sõitu ja ületas finišijoone kolmandana. Siis aga algasid segadused. Kuigi B-finaalist pidi edasi pääsema kaks sõitjat, selgus, et Andri on siiski pääsenud poolfinaali. Temast eespool lõpetanud Venemaa sõitja Aschot Ervendiani tulemus oli kohtunike otsusega ebasportlike sõiduvõtete eest tühistatud. Rõõm oli eestlaste poolel, kuid seda mitte kauaks. A-finaali järjekorras starti ootavat Andri Õuna tabas uus ootamatus – talle teatati, et kohtunike ametlik otsus on tühistatud ja A-finaalis saab koha siiski Ervendian.

Kokkuvõttes lõpetasid Eesti rallikrossisõitjad Euroopa meistrivõistluste etapi Bauskas Touring AX klassis B-finaali 3. ja 6. kohaga.

Väljaspool Euroopa MV arvestust võisteldi ka nn rahvuslikus klassis, kus üheskoos olid rajal nii 1600 kui ka 2000 mootoritega masinad. Selles klassis osales Eesti sõitjatest Janno Ligur, keda aga tabas üks ebaõnn teise järel. Kohe treeningsõitudes purunes Janno autol käigukast. Mehaanikud tegid kiiret ning head tööd ja juba ajasõitudeks oli ta oma punase Lada Samaraga taas stardis. Ajasõitudes oli Janno oma konkurentidest kiireim ja läks esimeses eelsõidus rajale esimeselt stardikohalt. Et autol käigukast polnud pärast purunemist just see, mis varem, jäi Janno stardis pisut konkurentidest maha, kuid juba esimeses kurvis otsustas ta atakeerima minna. Kahjuks seal aga Liguri esimene sõiduvoor ka lõppes – käes oli võistluste esimene „katus“. Kui auto boksi toodi, vaadati kahjud üle ja kibekiirelt hakkasid mehaanikud taas tööle. Õnneks oli  intsidendis saadud vigastused  parandatavad, ka sõitjaga oli kõik korras.

Pühapäeval toimunud 2. ja 3. eelsõitudes üritas Janno Ligur iga hinnaga võimsamate masinatega sõitvatele lätlastele vastu saada. Ei pääsenud Ligur neistki sõitudest ilma  mõlkimisteta, kuid  auto saadi jälle sõidukorda ja eestlane oli konkurentsis.

Finaalis startis Ligur kolmandast reast, kui hakkas kohe enda ees sõitjatest möödumisvõimalusi otsima. Nii mõnigi auto oli selleks ajaks juba raja äärde jäänud, kuid Liguri punane Lada tõstis aina kiirust ja juba kihutas ta tribüünide eest läbi kolmandana. Fännide kisa oli kõrvulukustav, kuid hääbus kiirelt pahameeletormiks, sest juba järgmisele ringile Ligur ei tulnud. Üsna pea selgus, et lätlane Jūris Spikis pakkis Liguri masina korralikult vastu seina. Mõlemad pidid sõidu katkestama. Janno Liguri tulemuseks jäi sellel keerulise nädalavahetusel 5. koht ja põhjalikult kannatada saanud võistlusauto.

Klubist Ligur Racing oli võistlemas veel teinegi sõitja  Kristjan Rajamäe Buggy 1600 klassis. Tema tulemuseks sellel võistlusel jäi B-finaali 8. koht.

VAATA VIDEOT JANNO LIGURI SÕIDUST A-FINAALIS

JANNO KATUS